Czy można powstrzymać chorobę Alzheimera?
Na świecie na chorobę Alzheimera cierpi dziś ponad 30 milionów osób, a według prognoz WHO do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 152 milionów. W Polsce demencja typu alzheimerowskiego dotyka ok. 360–470 tys. osób – to jedno z największych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Obecnie nie istnieje skuteczne leczenie przyczynowe – dostępne terapie jedynie łagodzą objawy.
Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod kierunkiem prof. Jakuba Kaźmierskiego, kierownika Kliniki Psychiatrii Wieku Podeszłego i Zaburzeń Psychotycznych UM, prowadzą innowacyjne badanie kliniczne nad lekiem, który może wpłynąć na same mechanizmy choroby. U pacjentów z wczesnym stadium choroby Alzheimera sprawdzana jest m.in. poprawa pamięci, funkcji poznawczych i jakość życia, a także obraz mózgu w rezonansie magnetycznym.
To pierwsze tego typu badanie w Polsce, finansowane przez Agencję Badań Medycznych Realizuje je konsorcjum, w skład którego wchodzą:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi (lider),
Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Wyniki badania mogą w przyszłości stanowić przełom w leczeniu Alzheimera. To krok w stronę terapii, która nie tylko łagodzi objawy, ale modyfikuje przebieg choroby.